Стеснение на уретера след лазерно разбиване на камъни в бъбреците
SONOVEIN® HD - единствен робот в България и в цяла...
През юли - преференциални цени за криотерапия при А...
64 годишната ни пациентка се раздели наведнъж с тум...
Стеснение на уретера след лазерно разбиване на камъ...
Д-р Горан Деримачковски, началник Урология в МБАЛ "Св. София":
През последните години лазерните интервенции са най-често използваните методи за лечение на камъни в бъбреците и покочо-отделителната система (бъбреци и уретери). Това е най-съвременното, безкръвно и неинвазивно лечение на уролитиазата с минимален болничен престой от около 48 до72 часа. При този вид оперативни техники, за да извършим разбиването на камък в пикочо-отделителната система, ние трябва да достигнем до него. Това става с помоща на „уретероскопи“ – малки инструменти с дължина до 40 см и диаметър не по-голями от 3 мм (най-новите достигат до 2.1 мм), оборудвани с камера и работен канал, през който минава лазерната сонда (с размери от 200 микрона или 1/5 от милиметъра).
Въпреки новите технологии и намаляването на размерите на уретероскопите, усложнения не липсват. Целта на лазерните интервенции е да стигнем и разбием камъка, като уретерът „не трябва да разбере“, че работим през и в него. Уретерът е „злопаметен“ и „помни дълго“ всяка травма причинена от нас (ятрогенно), като на мястото на всяка травма може да реагира със стеснения. Всяко стеснение на уретера е много трудно за лечение и налага поредица други оперативни интервенции.
Една от превантивните мерки на тези късни усложнения на уретера след лазерни интервенции е престендирането, т.е поставяне на уретерален JJ стент 2-4 седмици преди литотрипсията (разбиването). Тази мярка се практикува в множество европейски центрове за лечение на уролитиаза.
В прикаченото видео ви показваме точно такова усложнение при пациент след лазерна литотрипсия на камък в уретера, извършена преди повече от година в друго лечебно заведение:
Получавайте най-актуалната информация, свързана с нас, услугите и екипа ни от лекари!