Множество тумори (рецидивни) в пикочния мехур поради неспазване на контролните цистоскопии

  • Пациент на 55 години, пушач, на който преди 4 години е извършена оперативна интервенция (трансуретрална) на туморна формация в пикочния мехур. Пациентът провежда и интравезикална химитеорапия преди 4 години, но оттогава не е посещавал уролог и не са правени задължителните контролни цистоскопии. Периодично са правени само образни изследвания ( ехография и КТ урография, скенер) на които не са открити рецидиви.
  • След 2 години пациентът има оплаквания от чести позиви за уриниране, невъзможност за уриниране и периодично наличие на кръв в урината. При преглед и цистоскопия се откриват множество туморни формации в пикочния мехур с различна големина и локализация. Извършена е оперативна интервенция през пикочния канал (трансуретрална резекция).
  • Хистологичният резултат показва, че заболяването все още е в стадий pT1 (повърхностно), което не налага отстраняване на пикочния мехур. Следва нов курс на интравезикална химиотерапия (вкарване на лекарства в пикочния мехур по схема в продължение на 6 месеца).
  • Не винаги карциномът на пикочния мехур расте към лумена на пикочния мехур. Понякога растежът е на широка основа, а формацията плоска и расте в дълбочина - към стената на пикочния мехур, което затруднява диагностицирането му чрез компютърна томография (скенер). Затова редовното проследяване от уролог чрез цистоскопия е най-добрият начин за контрол на рецидивите на заболяването.

 


Абонирайте се за нашия бюлетин

Получавайте най-актуалната информация, свързана с нас, услугите и екипа ни от лекари!