Отделение по физиотерапия и следоперативна рехабилитация

В отделението се провежда лечение на заболявания по следните клинични пътеки:
1.Физиотерапия и рехабилитация на заболявания на опорно-двигателния апарат.
2.Физиотерапия и рехабилитация на заболявания на периферната нервна система.
3.Физиотерапия и рехабилитация на заболявания на централната нервна система.
Отделението разполага със следната терапевтична апаратура и уреди:
1.Апарат за лечение с нискочестотни токове (галваничен, диадинамичен).
2.Апарати за лечение със средночестотен ток (интерферентен).
3.Апарати за ултразвукова терапия.
4.Апарат за лечение с високочестотни токове (УВЧ, радар).
5.Апарат за електростимулация.
6.Апарат за лечение с инфрачервени лъчи.
7.Апарати за лазертерапия и лазерпунктура.
8.Уред за пасивна следоперативна кинезитерапия на коленната става (артромот).
9.Уреди за кинезитерапия при заболявания на горните и долните крайници.
10.Уред за извършване на подводен струев масаж (тангентор).

 

Отделението разполага с:
• Плувен басейн
• Джакузи
• Парна баня
• Солариум
• Сауна
• Фитнес зала с уреди на Panata

 

Провежда се подводна лечебна гимнастика и лечебна физкултура. Амбулаторната дейност на отделението по физикална и рехабилитационна медицина включва лечение на следните заболявания:
1.Заболявания на опорно-двигателния апарат:
◦ травмени увреди (контузии на меките тъкани, хематоми, рани, навяхвания, изкълчвания, увреди на менискусите, състояния след счупвания на кости;
◦ заболявания на мускули и сухожилия (миотендинити, тендовагинити);
◦ сколиоза, остеопороза, плоскостъпие, контрактура на Дюпюитрен, синдром на Зудек и др.
2.Дегенеративни ставни заболявания – артрози на различните стави и гръбначния стълб.
3.Заболявания на централната и периферната нервна система (мултиплена склероза, състояния след инсулт, невралгия на н. тригеминус, окципитална невралгия, неврит на фациалис, радикулити, плексити, дископатия, диабетна полиневропатия.
4.Хирургични заболявания (следоперативни инфилтрати, бавнозарастващи рани, уплътнени цикатрикси, панарициум, хидраденити, фурункули).
5.Акушеро-гинекологични заболявания (хронични възпалителни, аменорея, дисменорея, стрес-инконтиненция, вторичен тубарен стерилитет, предоперативна и следоперативна физиопрофилактика на срасртвания, следоперативна задръжка на урината).
6.Заболявания на опорно-двигателния апарат от пренапрежение (периартрити, епикондилити, тендовагинити), вегетативна полиневропатия.
7.Кожни заболявания (ограничена форма на невродермит, херпес Зостер, херпес симплекс).
8.Стоматологични заболявания (пародонтози, артрит и артроза на темпоро-мандибуларната става).

 

В отделението по физикална и рехабилитационна медицина се извършват различни видове масажи (вкл. на бременни), ароматерапия, водна аеробика за бременни.

 

Персонал

 Д-р Ирена Иванова Петкова – началник отделениe

Магдалена Николаева Андреева – кенезитерапевт

Милчо Методиев Тодоров – кинезитерапевт

Петър Росенов Петров- кинезитерапевт

Елеонора Бърдарова – кинезитерапевт

Гергана Ганчева Гугушева – кинезитерапевт